DSG a CVT

Automatická převodovka DSG.

Automatická převodovka DSG (německy: DSG, Direktschaltgetriebe, anglicky: DSG, Direct Shift Gear) je moderní automatická převodovka, u které je hydrodynamický měnič točivého momentu nahrazen dvěma spojkami, takže dokáže řadit bez ztráty výkonu.

Existuje rozdíl mezi starší 6stupňovou DSG a novější 7stupňovou DSG převodovkou. Není pravdou, že DSG6 má spotřebu odpovídající manuálnímu řazení. U 6stupňové DSG je vždy spotřeba vyšší (jak u vznětových, tak i zážehových motorů) - u běžných vozů střední třídy se uvádí zvýšení spotřeby o cca 1 litr. Je to dáno spojkami, které jsou chlazeny v olejové lázni. Olej je sice účinný pro chlazení, nicméně klade odpor, který je samozřejmě ztrátou energie a to jde na úkor vyšší spotřeby paliva. Co se týče převodovky DSG7 (sedmistupňové DSG), tak zde je kombinovaná spotřeba u benzínových motorů udávána dokonce nižší, než u manuální převodovky.

U naftových motorů je spotřeba uváděna téměř stejná, nebo jen nepatrně vyšší.

Těchto výborných výsledků co do úspornosti paliva je dosaženo suchými spojkami, tedy tyto převodovky jsou bez olejové náplně.

Poslat dotaz